Każdy zdaje sobie sprawę, jak ważny jest zdrowy sen, pamiętajmy o tym przy wyborze odpowiedniego materaca, który pozwoli nam na spokojny sen.

Oczywiście obecnie w sklepach dostępnych jest bardzo wiele różnych materacy, są to modele wypełnione gąbką, lateksem, oczywiście największą popularnością cieszą się materace sprężynowe. W tym przypadku warto wybrać materac kieszeniowy, małe sprężyny umieszczone są w różnych kieszeniach, duża ilość sprężyn sprawia, iż materac bardzo dobrze dostosowuje się do kształtu naszego ciała, zapewniając nam dużą wygodę.

Dlaczego wybór materaca jest istotny?

Jak wybrać najlepszy materac?

Powinniśmy zwracać uwagę na higienę, w przypadku materacy mogą zbierać się różnego rodzaju bakterie, dlatego warto wybrać antyalergiczny pokrowiec. Często pokrowce materaca są zapinane na suwak, możemy łatwo je zdjąć, wyprać w pralce. Oczywiście należy poszukiwać najlepszej jakości materiałów tak, aby po kilku praniach materiał się nie kurczył. W tym przypadku powinniśmy oczywiście pamiętać także o odpowiedniej temperaturze prania według zaleceń producenta. Naturalnie pokrowce mogą zawierać jony srebra, aloes czy też wiskozę, co z pewnością będzie wpływało na ich jakość.

W materacach stosowane są różnego rodzaju przekładki, najczęściej znajdziemy przekładki kokosowe, dodatkowo stosowany jest także filc, pianka. W zależności od ilości przekładek często będzie zależała grubość, ale także twardość materaca. W przypadku materacy określa się twardość od h1 do h4, gdzie h4 określa materac najbardziej twardy. Z pewnością powinniśmy dobrać model, który będzie najbardziej nam odpowiadał, dodatkowo będzie pasował do naszej wagi.

Obecnie możemy wybrać różne materace, oferowane są różne szerokości, w przypadku materacy długość zazwyczaj jest ta sama i wynosi 200 cm. Materace mogą różnić się także wysokością, najczęściej posiadają one wysokość od 20 do 30 cm. Naturalnie możemy zakupić także termoplastyczne materace producent określa wagę dla danego materaca, zatem będziemy mogli wybrać odpowiedni model.