Pielęgnacja i dbanie o oczy jest ważną częścią ogólnego stanu zdrowia dziecka.

Niezależnie od tego, czy zauważyłeś konkretny problem ze wzrokiem swojego dziecka, czy zostałeś skierowany przez pediatrę do poradni okulistycznej, jest wiele powodów, dla których warto regularnie badać wzrok u dzieci. Przede wszystkim wcześnie wykryte choroby i wady wzroku są łatwiejsze do wyleczenia w krótkim czasie, poprawiając komfort życia pacjenta.

Obecnie wady wzroku są powszechne w różnym wieku

Jak wygląda badanie wzroku przeprowadzane przez okulistę

Okuliści to lekarze i chirurdzy. Zajmują się medycznymi i chirurgicznymi aspektami pielęgnacji oczu. Warto umówić się na wizytę u okulistą, jeśli ty lub twoje dziecko ma zdiagnozowany problem ze zdrowiem oczu. W razie potrzeby okuliści wykonują również zabiegi chirurgiczne. W gabinecie najpierw przeprowadzany jest wywiad na temat zdrowia pacjenta i historii chorób oczu w rodzinie. Następnie lekarz wykonuje badania wzroku i stawia diagnozę, proponuje również najlepiej dopasowane leczenie do stanu pacjenta. Mogą również zostać przepisane okulary korekcyjne lub soczewki.

Jeśli twoje dziecko ma problemy z oczami, takie jak zez, wada wzroku, opadanie powiek lub nadmierne łzawienie, zostanie skierowane do okulisty który oceni oczy dziecka. Określą stan zdrowia oczu dziecka, występującą wadę lub chorobę i w razie potrzeby skierują na zabieg lub zapiszą leki. Okulista podczas wizyty sprawdzi takie rzeczy, jak ostrość wzroku, ocenią również ustawienie i ruch oka, ślepotę barw, percepcję głębi, widzenie peryferyjne (boczne) i ciśnienie w oku. W razie potrzeby lekarz okulista może przepisać okulary, leki miejscowe, takie jak krople do oczu i maści oraz leki doustne.

Badanie, jakie przeprowadza okulista Warszawa, składa się z kompleksowego badania wzroku w celu zidentyfikowania potencjalnych chorób związanych z oczami, testu refrakcji, który ocenia wzrok oraz oceny funkcji wzrokowej i zdrowia oczu. Następnie, w zależności od wyniku badania, okulista może wypisać receptę na okulary do zrealizowania u optyka lub skierować na dalsze leczenie.