W ostatnich latach magnetoterapia zwierząt zyskała wielu zwolenników wśród właścicieli zwierząt domowych, zarówno małych, jak i dużych.

Jest postrzegana jako bezpieczna i prosta metoda leczenia różnych zaburzeń, urazów i schorzeń, często dająca pozytywne rezultaty bez skutków ubocznych i dużych kosztów leczenia. Ten rodzaj fizykoterapii jest często stosowany w połączeniu z innymi terapiami lub w celu ich zastąpienia, w tym tradycyjnymi lekami, chirurgią i hydroterapią.

Co to jest magnetoterapia zwierząt i czy taka metoda terapii działa?

Na czym polega rehabilitacja zwierząt polem magnetycznym?

Również twój pies, kot czy inne zwierzę domowe może skorzystać z magnetoterapii dla zwierząt w gabinecie weterynarii lub w domu. Na pierwszy rzut oka magnetoterapia może wydawać się nieco dziwna, ale nie jest niczym niezwykłym, stosuje się taką formę leczenia z powodzeniem od wielu lat. Należy pamiętać, że Ziemia ma normalne pole magnetyczne, a komórki w naszych ciałach również mają normalne pole magnetyczne, które pozwala na prawidłowe funkcjonowanie. Niektórzy lekarze przypisują wiele chorób spadkowi na przestrzeni wieków normalnego pola magnetycznego Ziemi.

Magnesy wydają się leczyć organizm, usuwając stany zapalne i przywracając prawidłowe krążenie. Zwiększając przepływ krwi do chorego miejsca na ciele, zwiększa się dostępność składników odżywczych, które przyspieszają proces gojenia. Na przykład przy gojeniu złamań zastosowanie zmiennych pól magnetycznych zwiększa przyczepność jonów wapnia do skrzepu krwi powstałego w miejscu złamania. Pozwala to na prawidłowe tworzenie się kalusa, który jest niezbędny do prawidłowego gojenia się złamań. Zastosowanie leczenia polem magnetycznym może przyspieszyć naprawę złamań kości i ma podobny wpływ na urazy tkanek miękkich.

W weterynarii rehabilitacja zwierząt polem magnetycznym jest często stosowana do wspomagania gojenia złamań oraz w leczeniu wielu innych dolegliwości, w tym zapalenia stawów, dysplazji stawu biodrowego, zapalenia kości i chrząstki, epilepsji, łagodzenia bólu, przewlekłych schorzeń narządów i schorzeń kręgów. Skręcenia i nadwyrężenia oraz inne urazy mogą również lepiej się goić jeśli zastosuje się magnetoterapię polem zmiennym.