Jak każdy doskonale sobie zdaje sprawę, kuchnia powinna być utrzymana w bardzo dużym porządku. Jest to miejsce szczególnie narażone na zagrzybienie czy zarobaczenie.

Dlatego powinna być codziennie dokładnie sprzątana, łącznie z myciem podłóg. Kuchnia powinna być także tak zaprojektowana, by nie stanowiło problemu dostanie się do poszczególnych szafek, czy innych zakamarków wymagających częstego sprzątania. Jednak niewielu projektantów kuchni to projektanci z prawdziwego zdarzenia. Okazuje się bowiem, iż wielu z nich to po prostu zwykli pracownicy, zwykli sprzedawcy, mający co nieco pojęcie o wykonywanym zawodzie. Jednak profesjonalistów można poznać po tym, iż ich projekty kuchni mają indywidualny charakter, są wykonywane bezpośrednio pod określonego klienta. Możliwość zaprojektowania kuchni i oceny go jeszcze przed zakupem mebli, pozwala uniknąć niezadowolenia i przyszłych trudności w użytkowaniu. Kuchnia musi być urządzona funkcjonalnie, by nie stanowiło problemu przemieszczanie się między stanowiskami roboczymi. Często wiele błędów powstaje, gdy posiadając gotowe projekty kuchni, staramy się je przerobić na swój sposób. Często także wiele poprawek powstaje nieprzemyślanych, w trakcie budowy. Często powodem takich zmian są pewne przemyślenia, dotyczące tego, jak zagospodarujemy pokoje w mieszkaniu.

W momencie, kiedy okazuje się, że chcielibyśmy mieć pokój większy niż jest to okazane w projekcie, przychodzi nam na myśl przebudowanie ścianki na koszt wielkości innego pomieszczenia. Podobnie sytuacja przedstawia się, kiedy wykonujemy projekty kuchni. Z góry zaplanowane wymiary pozwalają orientacyjnie wyobrazić sobie wygląd przyszłego pomieszczenia kuchennego. Planując kuchnię otwartą, już w trakcie budowy domu musimy wiedzieć, gdzie będzie do niej wejście, gdzie będą umieszczone okna, a gdzie miejsce na zlew, lodówkę czy kuchenkę gazową. Rozważając, jaki zlewozmywak granitowy wybrać do swojej kuchni, będziesz mieć o wiele więcej opcji do wyboru niż myślisz. W sprzedaży znajdziemy szeroki wybór stylowych zlewozmywaków granitowych, w różnych rozmiarach, kształtach i opcjach kolorystycznych, aby uzupełnić blaty. Biały, czarny i brązowy pozostają najpopularniejszymi wyborami kolorów.