Pomysł na przechowywanie swoich oszczędności w dziełach sztuki cieszy się popularnością od lat. Dlaczego? Powód jest prosty – ceny malarstwa dawnego i współczesnego nie spadają, co stanowi jeden z istotnych wyjątków na tle innych sposobów lokowania pieniędzy.

Pomysł na przechowywanie swoich oszczędności w dziełach sztuki cieszy się popularnością od lat. Dlaczego? Powód jest prosty – ceny malarstwa dawnego i współczesnego nie spadają, co stanowi jeden z istotnych wyjątków na tle innych sposobów lokowania pieniędzy.

Inwestowanie w sztukę – czy to bezpieczne?

Wcześniej wspomniany brak spadków cen sprawia, że nie musimy żyć w strachu, że na skutek jakiegoś nagłego, trudnego do przewidzenia wydarzenia, inwestycja okaże się nieopłacalna i będziemy stratni. Takich sytuacji nie brakuje. Kryzysy, recesje, krachy – wszystkie te zdarzenia na stałe wpisują się w kapitalistyczny charakter współczesnego świata. Wystarczy wspomnieć chociażby przykład kryzysu z 2008 i tego, jak wpłynął na cenę nieruchomości.

Trudno wyobrazić sobie sytuację, że dzieło malarstwa dawnego lub współczesnego znacznie straci na wartości. Wręcz przeciwnie – wraz z upływem czasu obrazy warte są coraz więcej. Wiele osób zdaje się to zauważać, dlatego popyt na dzieła sztuki nie spada. Od jakiegoś czasu specjaliści mówią o wzroście popytu na tym wartym ponad 250 milionów złotych rynku.

Jak inwestować w dzieła sztuki?

Czy lepiej wybrać malarstwo dawne, czy może malarstwo współczesne? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Wiele zależy m.in. od tego, jakim budżetem dysponujemy. Nie da się zaprzeczyć, że na krajowym rynku największą popularnością cieszy się malarstwo współczesne. Jeśli zagłębimy się nieco w temat, natkniemy się na opinie specjalistów, którzy radzą inwestować w dzieła małych i średnich twórców, bo to tutaj można spodziewać się największego wzrostu cen.

Wiele osób może zadawać sobie pytanie: “czy inwestowanie w sztukę jest rzeczywiście dla mnie?”. Nie da się jednoznacznie stwierdzić, że ten sposób lokowania kapitału jest dla wszystkich. Dobrze by było, żebyśmy chociaż odrobinę orientowali się w sztuce. Warto też zainteresować się nieco samą branżą, a więc zaznajomić się z tym, jak działają aukcje sztuki, wybrać się na branżowe spotkania lub odwiedzać galerie (np. galerię sztuki w Warszawie Fine Art Kucharski). Takie poszerzenie zainteresowań sprawi, że z większą świadomością będziemy dokonywać decyzji dotyczących ewentualnych zakupów.

Co jeszcze warto wiedzieć o inwestowaniu w malarstwo dawne lub współczesne?

Chociaż ta branża kojarzy się wielu osobom z dziełami kosztującymi nawet kilkaset tysięcy złotych, nie oznacza to, że osoby mające mniej środków, nie mogą lokować ich w sztuce. Właśnie dlatego tak ważne jest wcześniej wspomniane rozeznanie się w branży. Nie bójmy się korzystać z pomocy specjalistów; ich rady nie muszą koniecznie mieć przełożenia 1:1 na nasze decyzje, ale z pewnością pomogą nam nieco poszerzyć wiedzę. Na ewentualną pomoc możemy liczyć również ze strony profesjonalistów z galerii sztuki. Doradzą nam m.in. jak:

  • zabezpieczyć dzieło sztuki
  • w jakich warunkach bezpiecznie przechowywać obrazy

Rynek dzieł sztuki może wciągnąć bez reszty. Ten specyficzny fascynujący świat zaciekawi każdego fascynata sztuką, a inwestorom pozwoli na skuteczne zdywersyfikowanie portfela.