W dzisiejszych czasach dbanie o bezpieczeństwo swoje, jak również odpowiednie zabezpieczenie swojego mienia jest szczególnie istotne ze względu na znaczny wzrost wykroczeń popełnianych przez ludzi. Do jednych z polecanych środków bezpieczeństwa należą kamery obrotowe.

Po co i gdzie stosować kamery obrotowe?

Kamery idealnie sprawdzają się na prywatnych posesjach, w małych sklepach czy też wielkich powierzchniach przemysłowych. Służą przede wszystkim znacznie wydajniejszemu monitorowaniu terenu dzięki obrotowej głowicy. Obrotowe kamery służą także do zabezpieczenia różnych wydarzeń sportowych czy też kulturowych, gdyż swoim zasięgiem mogą objąć znaczną część terenu. Często i chętnie są także wykorzystywane w monitoringu miejskim oraz centrach handlowych. Dzięki możliwości obserwowania dużej przestrzeni potrafią wyłapać nawet najbardziej oddalone obiekty. Dzięki rejestrowanym, przesyłanym nagraniom możliwa jest szybka reakcja w wypadku jakiegoś zagrożenia. Część kamer obrotowych ma także specjalny algorytm umożliwiający rozpoznawanie sylwetek ludzi, a w dalszej kolejności śledzenie wybranej jednostki w monitorowanej przestrzeni.

Jak działa kamera obrotowa?

Kluczem działania kamery obrotowej jest wmontowany w nią silnik krokowy umożliwiający pełen obrót głowicy, zarówno w pozycji pionowej, jak i poziomej. Dzięki temu możliwe jest ujęcie znacznie większej przestrzeni niż w przypadku standardowej kamery. Dodatkowym elementem, w jaki wyposażone są kamery obrotowe jest dioda IR, dzięki której możliwe jest podświetlanie obrazu. Dzięki zmiennej ogniskowej możliwe jest ujęcie znacznie przybliżonego obrazu w wysokiej jakości.

Rodzaje kamer obrotowych

Kamery dzielą się głównie na wewnętrzne oraz zewnętrzne. W przypadku kamer zewnętrznych konieczne jest ich odpowiednie zaprojektowanie i wykonanie, gdyż muszą być one odporne na działanie różnego rodzaju zmiennych warunków atmosferycznych, jak deszcz, śnieg czy też wiatr. Ponadto muszą być one bardzo szczelne, aby nie przedostawały się do ich wnętrza żadne zanieczyszczenia czy pyły. Kamery wewnętrzne nie muszą być wykonane aż w takiej jakości, przez co są znacznie tańsze. Innym podziałem kamer jest podział ze względu na konstrukcję. Wyróżnić tu można kamery wyposażone w silniki krokowe, procesory oraz moduły PTZ, będący modułami bez możliwości przybliżania oraz oddalania obrazu za pomocą optyki. W tego rodzaju kamerach możliwe jest wykorzystanie jedynie zoomu cyfrowego.

Kamera obrorowa jest świetnym pomysłem na zwiększenie bezpieczeństwa swojego mienia. Dzięki zainstalowanemu silnikowi krokowemu możliwy jest bowiem pełen obrót kamery i objęcie znacznie większego terenu. Z tego też względu obrotowe kamery znajdują szerokie zastosowanie w zabezpieczaniu różnego rodzaju imprez miejskich, wielkich przedsiębiorstw czy też przestrzeni publicznej. Możliwe jest również ich zastosowanie dla prywatnego użytku. W zależności od ich przeznaczenia kamery mogą być zewnętrzne lub wewnętrzne. Kamery posiadają również specjalne diody IR umożliwiające uzyskanie wyraźnego obrazu także w nocy.