Obecnie widzimy duże zainteresowanie na rynku nieruchomości, a wiele osób chce wynająć mieszkanie, z pewnością możemy znaleźć także bardzo wiele ofert.

Warto zwrócić uwagę, iż osoby które chcą wynajmować mieszkanie, chcą sprawdzić najemcę, czy będzie to osoba uczciwa, wypłacalna. Warto zwrócić uwagę, iż obecnie często w prasie możemy przeczytać, iż osoby które zajmują lokal bez płacenia czynszu nie chcą się wyprowadzić, wówczas właściciele lokali mają pewne problemy z eksmisją.

Jak zabezpieczyć się przed nieuczciwymi lokatorami?

Problemy z eksmisją osób niepłacących czynszu

Warto zwrócić uwagę iż eksmisja powinna następować na drodze sądowej, jest ona realizowana przez komornika. Oczywiście pewne osoby powinny mieć zapewniony lokal zastępczy, kiedy są usuwane z danego lokalu, będzie to kobieta w ciąży, osoby bezrobotne, osoby obłożnie chore, a zatem często eksmisja może być znacznie utrudniona. Według statystyk gmina, która powinna zagwarantować lokal zastępczy, często ma problem z ilością tego rodzaju lokali, dlatego też oczekiwanie może być bardzo długie. Dlatego też sprawy sądowe o eksmisję mogą ciągnąć się przez wiele miesięcy, a nawet lat.

Oczywiście osoba, która posiada mieszkanie do wynajęcia, może sprawdzić wynajmującego, może zapytać o zatrudnienie, dochody, tak aby upewnić się czy będzie to osoba, która będzie płaciła czynsz na czas, będzie osobą godną zaufania. Warto zwrócić uwagę, iż wynajmujący może zerwać umowę w przypadku kiedy zostaje ona naruszona, może być to w przypadku kiedy najemca wynajmie lokal lub jego część innej osobie, lub też przypadku kiedy będzie użytkował go niezgodnie z przeznaczeniem.

Oczywiście wiele osób zastanawia się jak sprawdzić wynajmującego mieszkanie, obecnie możemy wynająć firmę, która dokona sprawdzenia osoby za nas, może sprawdzić czy jest to osoba za którą się podaje, czy posiada różnego rodzaju zobowiązania wobec banków, można sprawdzić jej historię kredytową, a także można pozyskać wiele innych informacji w sposób legalny. Dzięki temu będziemy mieli pewność, iż nasze mieszkanie będzie wynajęte osobie, która jest uczciwa, będzie płaciła czynsz na czas.