Zawód opiekunki osób starszych i pielęgniarki jest wysoko ceniony w Niemczech.

Już teraz Niemcy odczuwają dotkliwy brak personelu medycznego w wielu prywatnych i publicznych klinikach, domach opieki, ośrodkach rehabilitacyjnych, medycznych itp. Według licznych prognoz liczba wakatów w Niemczech w tym segmencie będzie tylko rosła, a popyt na usługi opiekunek dla osób starszych – wzrośnie.

Dlaczego Niemcy?

 
Jako ATERIMA MED od lat współpracujemy z osobami chcącymi podjąć się pracy w charakterze opiekunki seniorów za naszą zachodnią granicą. Nie tylko pomagamy potencjalnym kandydatom, ale też udzielamy wsparcia w zakresie prawnym i logistycznym. Niemcy są jednym z najbardziej rozwiniętych gospodarczo krajów Unii Europejskiej. Który jednocześnie dotyka niedobór personelu medycznego o tendencji wzrostowej, co oznacza stabilne zatrudnienie w takich sektorach jak opieka. Niemcy, aby przyciągnąć pracowników z zagranicy uchwalili nowe prawo ( Fachkräfteeinwanderungsgesetz ), które ułatwia zatrudnianie w Niemczech wykwalifikowanych pracowników zagranicznych. Tym samym praca dla polskich opiekunek w Niemczech stała się jeszcze łatwiej dostępna.
Opiekunka osób starszych może liczyć na przyzwoite wynagrodzenie. Wyjściowa miesięczna pensja pielęgniarki zależy od miasta, stażu pracy i instytucji i wynosi minimum 1200-3000 euro miesięcznie. Ponadto wielu pracodawców w Niemczech oferuje swoim pracownikom inne świadczenia. Należą do nich: ubezpieczenie emerytalne, kursy doszkalające, świadczenia związane z zakwaterowaniem i wyżywieniem itp. Opieka osób starszych jest bowiem w Niemczech doceniania i traktowana jako zawód priorytetowy i przyszłościowy.

Opiekunka dla seniora – zawód poszukiwany

Zakres obowiązków

 
Opieka w Niemczech w większości przypadków odbywa się w mieszkaniu czy domu seniora. Praca opiekunki to nie tylko zadbanie o zdrowie seniora. To także sprzątanie domu, przygotowywanie posiłków, ćwiczenia (jeśli osoba jest przykuta do łóżka lub porusza się na wózku inwalidzkim) oraz pomoc w chodzeniu, higienie osobistej, ubieraniu się i dbaniu o zdrowie osoby przebywającej pod opieką, monitorowanie spożycia Leków i przestrzeganie przepisów dotyczących terapii. Praca w charakterze opiekunki to także budowanie osobistych relacji opartych na empatii i zaufaniu: relacji międzyludzkich, które mogą być psychologicznym wsparciem dla osoby będącej pod opieką oraz pomóc złagodzić poczucie osamotnienia u osoby, która na przykład nie może wyjść z domu lub łóżka. Praca dla opiekunek w Niemczech jest dostępna na terenie całego kraju. To pozwala znaleźć zatrudnienie blisko polskiej granicy.

Praca na cały etat

 
Praca opiekunki w Niemczech to umiejętność radzenia sobie w różnych sytuacjach. Twoje wsparcie może być konieczne, jeśli osoba starsza, chora lub niepełnosprawna, musi na przykład załatwić formalności urzędowe czy wykupić leki. Opieka nad osobami starszymi wymaga wytrzymałości i cierpliwości, ale także umiejętności nawiązania kontaktu. Niestety, z wiekiem charakter ludzi się zmienia. Czasami starsza osoba jest zmęczona złym samopoczuciem i samotnością, ma trudności z kontrolowaniem swojego nastroju. Niekiedy osoby starsze stają się wycofane, nadmiernie drażliwe, podejrzliwe. Dlatego opiekunka, musi być subtelnym psychologiem, odpornym na stres i wytrzymałym. Należy też zachowywać się empatycznie i starać się wyczuć nastrój pacjenta. Jednocześnie dużą rolą opiekunki jest dotrzymywanie towarzystwa seniorom. Bardzo często takie kontakty, skutkują pojawieniem się przyjacielskich kontaktów między opiekunką a seniorem. Wówczas praca staję się prawdziwą przyjemnością.