Z kamienia możemy wykonać bardzo dużo elementów należących do wystroju wnętrza. Najbardziej spopularyzowane jest zastosowanie to obudowania lub obramowania kominka albo posadzki w holu.
Można zrobić kamienne okładziny ścian w salonie albo na klatce schodowej jak również parapety, schodów, czy też blaty kuchenne. Z kamienia mogą być zrobione płytki podłogowe oraz ścienne czy też obudowanie umywalki lub wanny w łazience. Oprócz elementów wbudowywanych na stałe stosujemy także kamienne sprzęty domowe.
Mogą to być przykładowo stoliki czy też stoły, postumenty lamp, czy nawet klosze z przepuszczającego światło kamienia takiego jak onyks czy albatros. Kamieniami naturalnymi, które najczęściej są stosowane są marmury, granit, wapienie, piaskowce czy również trawertyny. Wszystkie z wymienionych skał występują na terenie naszego kraju. Sprowadza się je również z zagranicy, często z Portugalii, Włoch, Hiszpanii, a nawet Chin, Ameryki Południowej czy Indii. Gwarancją trwałości i niezawodności wykonanych w naszym domu elementów kamiennych jest właściwe zastosowanie najlepszej jakości kamienia.
Jednak zanim podejmiemy decyzję, warto poznać wszystkie właściwości materiału, jak również skład. Gęstość objętościowa czyli jego ciężar jest to masą jednostki objętości materiału kamiennego z powietrzem zawartym w skalnej masie.
Skały posiadają różny ciężar wyróżniamy cięższe i lżejsze kamienie, dzięki temu wiemy jakie kamienie zastosować do konkretnych rzeczy. Kamieniami ciężkimi są granit czy też marmur, dlatego coraz większą popularnością cieszą się płytki granitowe. Są to ciężkie i bardzo solidne płytki stosowane na zewnątrz ale także w naszych łazienkach. Ale nie tylko granit i piaskowiec cieszy się popularnością. Ciężkie są także niektóre, wapienie, piaskowce oraz trawertyny, średnio ciężkie są piaskowce jak również wapienie miękkie, przykładowo wapienie pińczowskie, natomiast lekkie kamienie to tufy. Twardość skał uzależniona jest od procentowej zawartości minerałów twardych oraz wytrzymałości na ściskanie.