Każdy z nas, ma przy sobie telefon komórkowy, ułatwia on życie, dzięki niemu możemy w każdej chwili skontaktować się z drugą osobą.

Kiedy telefon się starzeje bateria wystarcza nam na coraz krótszy czas, dlatego też należy dbać o odpowiednie ładowanie. Nie powinno się dopuszczać do całkowitego rozładowania baterii w naszym telefonie, laptopie czy też tablecie. Baterie należy ładować jeżeli jej pojemność spadnie do około 20%. Dlatego też warto sprawdzać stan baterii i w razie spadku należy doładować nasz telefon. Obecnie coraz więcej osób posiada także urządzenia magazynujące energię, dzięki nim będziemy mogli doładować nasz telefon w dowolnej chwili. Najczęściej nasze telefony zasilane są bateriami litowo jonowymi. Akumulator przechowuje energię elektryczną do wykorzystania w przyszłości. Akumulatory i baterie mogą posiadać nieco różną budowę, jednak ogólna zasada działania jest bardzo podobna. Przykładowo gdy dwa różne materiały, dodatnia i ujemna płytka, zanurzone są w elektrolicie, roztworze kwasu siarkowego i wody, zachodzi reakcja chemiczna, która wytwarza napięcie. W typowej baterii kwasowo-ołowiowej napięcie wynosi około 2 wolty na ogniwo, więc sześć ogniw wytwarza napięcie 12 woltów. Emituje elektryczność, gdy tylko powstanie obwód między biegunami dodatnim i ujemnym, a urządzenie, które zużywa energię elektryczną, na przykład radio, jest podłączone do akumulatora.

Jeśli akumulator jest podłączony do odbiornika mocy, na przykład do rozrusznika samochodu, akumulator dostarcza energię elektryczną.

Akumulator zaczyna się rozładowywać. W procesie odwrotnym akumulator jest ładowany, gdy prąd wraca do niego i przywraca różnicę chemiczną między dwiema płytkami. Kiedy akumulator rozładowuje się, płytki regulują się chemicznie, i napięcie spada. Ogólna zasada działania baterii stosowanej w samochodzie jest dość podobna do działania baterii w telefonie komórkowej. Z pewnością produkcja baterii odbywa się na jednakowej zasadzie działania, i reakcji, które zamieniają energię chemiczną w energię elektryczną.