Ultradźwięki, zwane również sonografią, wykorzystują fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości do tworzenia obrazów narządów i tkanek wewnętrznych.

Badanie USG ma wiele zastosowań w diagnostyce medycznej, może nie tylko potwierdzić ciążę i monitorować rozwój płodu, ale także zdiagnozować konkretne schorzenia, a nawet pomóc lekarzom w leczeniu pacjentów i wykonywaniu zabiegów, takich jak biopsje.

Szybkie i dokładne obrazowanie pacjentów

W sprzedaży znajdziemy różne rodzaje aparatów USG

Obecnie badanie USG stanowi w medycynie podstawę stawiania odpowiedniej diagnozy i jest przydatne do monitorowania stanu pacjenta podczas leczenia. Ponieważ badanie USG nie wymaga użycia igieł, zastrzyków ani nacięć, jest to zwykle całkowicie bezbolesna procedura. Wszelkie narządy wewnętrzne można wizualizować w sposób nieinwazyjny przy pomocy aparatury do USG. Badanie USG może ujawnić lekarzom wiele przydatnych informacji. Aparaty są dokładne i są w stanie uchwycić obrazy tkanek miękkich, które byłyby słabo widoczne na zdjęciu rentgenowskim.

Podczas badania USG pacjent nie jest narażony na żadne promieniowanie jonizujące, co czyni tego typu obrazowanie znacznie bezpieczniejszym niż badanie rentgenowskie lub tomografia komputerowa. Co więcej, jeśli chodzi o ciążę, badania USG są używane od dziesięcioleci i nigdy nie okazały się niebezpieczne dla pacjentki lub nienarodzonego dziecka. Ważną zaletą jest również to, że badania USG są powszechnie wykonywane w większości placówek medycznych i nie kosztują wiele, są zatem korzystne finansowo dla pacjenta.

Aparatura do USG jest powszechnie dostępna w placówkach medycznych, są one łatwe w użyciu i tańsze niż większość innych metod obrazowania diagnostycznego. Niektóre modele są przenośne, aby można je było transportować pomiędzy oddziałami czy gabinetami lekarskimi. Ponadto technologia ultradźwiękowa rozwinęła się, umożliwiając różne rodzaje obrazowania, a zakupimy je na stronie www.vikimed.pl. Doppler to specjalny rodzaj badania USG, który tworzy obrazy przepływu krwi przez naczynia. USG kości pomaga lekarzom zdiagnozować przykładowo osteoporozę, a echokardiogramy służą do oglądania serca. Obrazowanie 3D dodaje kolejny wymiar do obrazu ultrasonograficznego, tworząc trójwymiarowe interpretacje zamiast płaskich dwuwymiarowych obrazów, natomiast USG 4D pokazuje obrazy 3D w ruchu.