Jazda po alkoholu traktowana jest jako wykroczenie, o ile kierowca nie ma więcej niż o,5 promila. Za taki wyskok grozi kara pozbawienia wolności, kara grzywny, a także zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych nawet na 3 lata. Istnieje jednak kilka okoliczności łagodzących, dzięki którym wyrok nie musi być tak surowy.

Jak złagodzić wyrok?

Przede wszystkim nie warto od razu godzić się na wszystkie warunki, jakie podczas przesłuchania zaproponuje prokurator. Często kara jest zbyt wysoka a przed sądem będzie można udowodnić swoje racje. Na korzyść pijanego kierowcy na pewno przemówi fakt jego dotychczasowej niekaralności, nienagannego życia, a także niska szkodliwość czynu. Linia obrony musi być poparta dowodami, dlatego pomoc prawnika na pewno się przyda. Wykazując okoliczności łagodzące, można uniknąć kary więzienia, a także zmniejszyć czas trwania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Jeśli będzie wynosił rok, to po tym czasie bez ponownego zdawania testów i jazdy kierowca otrzyma dokument z powrotem. Warto więc podjąć próbę, bo nie ryzykuje się nic. Jeśli sąd nie złagodzi wyroku, to na pewno nie będzie większy, niż przewiduje kodeks karny.

Przeczytaj również https://adwokat24h.pl/jazda-po-alkoholu/zatrzymanie-prawa-jazdy-jednej-kategorii/

Blokada alkoholowa złagodzi wyrok

Zatrzymanie prawa jazdy to bez wątpienia cios dla wielu kierowców, jednak można szybciej starać się o odzyskanie uprawnień. Jeśli dokumenty zostały zabrane na więcej niż 12 miesięcy, kierowca ma możliwość wystąpienia do sądu o możliwość kierowania pojazdem wyposażonym w blokadę alkoholową. Należy jednak pamiętać, iż musi upłynąć co najmniej połowa kary, by wniosek został przyjęty do rozpatrzenia, a w przypadku dożywotniego zakazu musi upłynąć 10 lat. Niestety trzeba liczyć się też, z tym że sąd może nie zamienić środka karnego, jeśli dopatrzy się nieprawidłowości. Można pisać odwołania, ale to raczej nic nie da. Należy pamiętać, iż w każdej chwili sąd może cofnąć nowe postanowienie, jeśli kierowca znów wsiądzie za kierownicę po alkoholu, bądź rażąco naruszy przepisy ruchu drogowego. Oczywiście za kierowanie pojazdem bez blokady alkoholowej grozi kara pozbawienia wolności do lat 3.