Wystąpienie Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej zmieniło zasady studiowania na brytyjskich uniwersytetach dla obcokrajowców, w tym studentów w Polski. Zastanawiasz się, jakie zaszły zmiany? Przeczytaj artykuł!
Studia w Szkocji – jak wyglądają?
Potencjalni kandydaci mogą w Szkocji rozpocząć studia na jednej z 15 uczelni, w tym światowej sławy w tym światowej sławy uniwersytetów, takich jak University of St Andrews , University of Glasgow i University of Edinburgh. Co wyróżnia Szkocję jako kraj przyjazny dla zagranicznych studentów?
- Szkockie uczelnie charakteryzują się jednym z największych wskaźników satysfakcji studentów z nauczania
- Absolwenci szkockich uniwersytetów cieszą się najwyższym wskaźnikiem zatrudnienia lub dalszej nauki w całej Wielkiej Brytanii
Uniwersytety w Szkocji znane są z wielkiej przykładności do nauczania. Każda uczelnia przeprowadza na terenie swojego kampusu intensywne badania, w których mogą uczestniczyć najbardziej zaangażowani studenci. Akademiccy wykładowcy stale poszerzają swoją wiedzę i rozwiązują złożone problemy w swoich dziedzinach. Szkocja ma także bardzo wygodne położenie – do Londynu samolotem można polecieć w niecałą godzinę, a do Paryża około 90 minut. Dzięki bliskości międzynarodowych lotnisk i wielu europejskich miast w odległości krótkiego lotu Szkocja jest idealną bazą wypadową do odkrywania najlepszych miejsc w Europie. Fantastyczny rodowód Szkocji w edukacji, w połączeniu z jej rozległą, ciekawą historią to doskonałe miejsce dla zagranicznych studentów, gdzie będą poszerzać swoją wiedzę i zdobywać niecodzienne doświadczenia.
Z tego artykułu dowiesz się więcej o tym, jak wyglądają studia w Szkocji po Brexicie.
Jak wygląda koszt czesnego w Szkocji po Brexicie?
Wraz z wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej zaszły zmiany na wielu płaszczyznach – również związanych z edukacją wyższą dla obcokrajowców. Szkocja potwierdziła, że studenci z Europy, którzy rozpoczną kurs od roku akademickiego 2021-22 nie będą już mieli statusu opłaty krajowej ani dostępu do brytyjskiego wsparcia finansowego. Jest jednak dobra wiadomość – studenci z UE, którzy rozpoczną studia w roku akademickim 2020-21 będą nadal korzystać ze statusu opłaty krajowej i obecnych ustaleń dotyczących finansowania przez cały okres trwania studiów. Studenci rozpoczynający studia w roku 2021-22 nie będą mieli już tyle szczęścia i będą podlegać nowym zasadom opłat za studiowanie, odpowiednim dla studentów spoza UK.
Studia w Szkocji po brexicie – czy będą bezpłatne dla studentów z UE i z Polski?
Tu zła wiadomość. Studenci z UE, którzy pragną rozpocząć studia w Szkocji, nie będą mogli już skorzystać z możliwości podjęcia bezpłatnej edukacji w tym kraju. Ma to związek z Brexitem. Powód takiej decyzji leży w słowach Ministra szkolnictwa wyższego w Szkocji. Uzasadnił on koniec bezpłatnej edukacji dla studentów z Unii Europejskiej, którzy rozpoczną studia w roku 2021/2022 tym, że zaoszczędzone w ten sposób pieniądze zostaną przeznaczone na większą promocję studiów wyższych wśród szkockich uczniów. Czesne w Szkocji może się obecnie wahać od 9 000 do nawet 40 000 GBP rocznie.
Czy studenci z UE będą musieli ubiegać się o wizę studencką?
Jeśli pobyt studentów z UE na studiach będzie dłuższy niż sześć miesięcy, po 31 grudnia 2020r. będą oni zmuszeni wyrobić wizy studencie na pobyt w Szkocji.
Nowa wiza Student Route działa w oparciu o system punktowy. Oprócz otrzymania oferty miejsca na studiach studenci będą musieli spełnić wymagania dotyczące języka angielskiego. Studenci mogą być zmuszeni do udowodnienia, że mają wystarczająco dużo pieniędzy, aby utrzymać się i zapłacić za kurs. Chciałbyś rozpocząć studia w Szkocji? Skorzystaj z pomocy Lagunita Education!
Studia w Szkocji po brexicie – warto?
Szkockie uniwersytety plasują się wysoko na światowych rankingach. Przede wszystkim są znane z wiodących na świecie badań oraz odkryć, które przysłużyły się nauce, jak i rozwojowi najnowszych technologii – takich jak skaner MRI. Cztery ze szkockich uniwersytetów znalazły się w światowych rankingach 2020 Times Higher Education. Wśród nich między innymi:
- Uniwersytet w Edynburgu – 31 miejsce
- Uniwersytet w Glasgow – 73 miejsce
- University of Aberdeen – 178 miejsce
- University of St. Andrews – 199 miejsce.
Uczelnie w Szkocji kładą ogromny nacisk na tworzenie wysoko wykwalifikowanych absolwentów, którzy są gotowi do pracy.