Młodzież od zawsze stara się wyróżnić z otoczenia swoim wyglądem; fryzurą, ubraniem, lub jakimiś nietypowymi dodatkami do stroju. W Polsce przez długi okres produkowano garderobę według standardowych wzorów, w nieciekawych kolorach i mało zróżnicowanych deseniach. Zmotywowało to młodych ludzi do kreatywności w poszukiwaniu sposobów na unikatowe ozdobienie kupionych w sklepie ubrań. Robiono to domowymi środkami, dostępnymi w tamtych czasach.
Stara, ale unowocześniona metoda nadruku na tkaninach

Jak dawniej ozdabiano jednobarwne części garderoby?

Oryginalny wzór najłatwiej było wykonać na bawełnianych koszulkach polo lub tiszertach. Jednym ze sposobów było zaciśnięcie w koszulce niewielkiego kamienia i włożenie całości do rozpuszczonej w gorącej wodzie farby. Po wyjęciu powstawał niepowtarzalny obrazek, bo farba barwiła tkaninę nierównomiernie. Można było tę czynność ponowić z użyciem innego koloru. Całość wyglądała bardzo ładnie – ale do czasu, bo po kilku praniach kolory blakły. Inną metodą było naklejanie gotowych wzorów wydrukowanych na pergaminie. Nanosiło się je na koszulkę za pomocą zaprasowania rozgrzanym żelazkiem. Ta metoda również nie dawała trwałego efektu. W czasie użytkowania, odrywały się fragmenty wzoru, a powierzchnia “naprasowanki” łuszczyła się, więc po pewnym czasie koszulka wyglądała gorzej niż przed tymi zabiegami. Bardziej uzdolnieni młodzi ludzie nanosili na tkaninę wodoodpornymi flamastrami kolorowe obrazki lub symbole.

Nowoczesne technologie zdobienia gotowych części garderoby

Metody druku szablonowego nie są odkryciem naszych czasów. Siatki sitodrukowe były znane już kilka wieków temu na Dalekim Wschodzie. Na drewnianą ramę nakładano sztywną sierść, dziurkowane liście bananowca, lub napięty jedwab. W ten sposób wyrabiano tkaniny dekoracyjne, a Japończycy ozdabiali swoje kimona. Obecnie tworzy się sitodruki z użyciem tworzyw nylonowych i światłoczułej emulsji. Taka nowoczesna technologia sprawia, że na przykład sitodruk na koszulkach jest precyzyjny i trwały. Na tkaninie można umieścić napis, obrazek, lub zdjęcie. Barwy są intensywne a wszystkie szczegóły doskonale widoczne. Nadruku nie zniszczy pranie ani prasowanie.

Wybór tkaniny, kolorystyki i wzoru

Sitodruk wykonuje się na koszulkach bawełnianych lub ze sztucznych tkanin poliestrowych. Stosowane są odpowiednie farby wnikające w strukturę materiału, niewyczuwalne przez dotyk i niezwykle trwałe. Zazwyczaj produkuje się większe nakłady z takim samym wzorem, ale możliwe jest też zamówienie krótkiej serii z nadrukiem o treści reklamowej.